Адвокатське об'єднання в Києві

монополія адвокатури, монополія адвокатів, адвокатура в україні, представництво в судіМонополія адвокатури і поспішне її введення призвело до того, що сьогодні до неї не готове не лише українське населення, але і саме адвокатське співтовариство і держава в цілому. Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року адвокатуру чекають значні зміни, адже згідно зі змінами в Конституцію з цієї дати в нашій країні починає діяти монополія адвокатури на представництво громадян у Верховному Суді і касаційних судах.


Згодом, з 1 січня 2018 року і 1 січня 2019 року монополія адвокатів вводитиметься і в судах апеляційної і першої інстанціях відповідно. Таке нововведення, за твердженням його авторів, повинне підвищити якість представництва в судах і встановити конституційну основу для створення юридичної професії. Раніше ми писали про «4 поради, як вам обрати професійного адвоката». Проте, незважаючи на благі наміри законодавця, такі зміни можуть спричинити не лише позитивні, але і негативні наслідки, такі як позбавлення громадян доступу до правосуддя. Переваги монополії адвокатури


1. Безумовно, встановлення можливості здійснення представництва в суді виключно адвокатами підвищить їх статус в юридичному співтоваристві, оскільки нині юристи мають такі ж права в судовому процесі (за деякими виключеннями), як і адвокати.


2. Враховуючи інститут професійної відповідальності адвокатів, введення адвокатської монополії також повинне сприяти добросовісному наданню юридичних послуг, підвищенню їх якості, адже інакше адвокат може бути позбавлений права на зайняття адвокатською діяльністю.


3. Крім того, відносно адвокатів, на відміну від інших юристів, на законодавчому рівні передбачений обов’язок підвищувати свій професійний рівень. У свою чергу, це повинно виключити подання необгрунтованих позовів і інших процесуальних документів і, як наслідок, полегшити роботу судів. 


4. Також, безперечно, монополія адвокатури усуне конкуренцію з юристами на ринку надання послуг із судового представництва. Отже, за останніми залишиться право надання юридичних консультацій і можливість підготовки процесуальних документів. У той же час, не можна не відмітити, що вказані нововведення вплинуть і на ціни адвокатських послуг, які через збільшення попиту на адвокатів значно піднімуться.


Недоліки монополії

Незважаючи на позитивні моменти введення монополії адвокатури на судове представництво, вона спричинить і негативні наслідки, у тому числі і для самих адвокатів.

1. По-перше, встановлення вказаних процесуальних привілеїв для адвокатів позбавляє громадян права на вільне обрання захисника своїх прав при розгляді справ в порядку адміністративного, господарського і цивільного судочинства. Більше того, встановлюючи можливість здійснення представництва інтересів іншої особи в суді виключно адвокатом, законодавець тим самим “нав’язує” адвокатські послуги громадянам.


 2. По-друге, в невеликих населених пунктах відчуватиметься істотна нестача адвокатів, принаймні, спочатку. Навряд чи автори Закону України № 1401 – VIII, що передбачає монополію адвокатури, досліджували нинішні можливості адвокатського співтовариства забезпечити професійною юридичною допомогою всі регіони України. В той же час незначне число адвокатів по відношенню до числа населення, що проживає в певному регіоні, може стати значною проблемою, оскільки може позбавити громадян не лише професійної юридичної допомоги, але і доступу до правосуддя, що в правовій державі неприпустимо.


3. По-третє, законодавство України передбачає досить обмежений перелік осіб і категорій справ для надання безкоштовної юридичної допомоги, що з урахуванням низького рівня життя населення може позбавити значну її частину взагалі будь-якої юридичної допомоги. Як наслідок, такі обмеження можуть також позбавити громадян доступу до правосуддя, що суперечить сталій практиці Європейського суду з прав людини (зокрема, рішенням “Георгел і Георгета Стоїческу проти Румунії”, “Перетяка і Шереметьев проти України” та ін.).


4. Як вже зазначали, після вступу в силу монополії адвокатури адвокати піднімуть ціни на власні послуги, адже на ринку процесуальних послуг в них не буде конкурентів.


5. Не можна назвати позитивними вказані зміни і для самих адвокатів, які чималу частину часу вимушені будуть витрачати на здійснення дій, що не вимагають спеціальних професійних знань і навичок (наприклад, на ознайомлення з матеріалами справ, отримання копій процесуальних документів і так далі).


6. Ще одна проблема, з якою можуть зіткнутися як адвокати, так і суди, – це відсутність законодавчої бази, що передбачає виключення відносно окремих категорій справ, на які адвокатська монополія не поширюється. Як вказує Конституція України, ці виключення можуть визначатися законом відносно трудових, малозначних та ін. спорів, проте такий закон на сьогодні не ухвалений.


7. Більше того, на сьогодні відсутні як нові або змінені процесуальні кодекси, що передбачають представництво в судах виключно адвокатами, так і сам Верховний Суд, де таке представництво повинне здійснюватися. Безумовно, норми Конституції України є нормами вищої юридичної сили і, отже, при визначенні представників в судах вищих інстанцій суди повинні керуватися положеннями Основного Закону. А так як відповідної законодавчої бази і нового Верховного Суду на сьогодні нема, то таким чином держава підтверджує свою неготовність до реалізації запланованої судової реформи.


Підсумовуючи вищезгадане, можна зробити висновок, що поспішне введення монополії адвокатури привело до того, що сьогодні до неї не готове не лише населення, але і саме адвокатське співтовариство і держава. Також слід визнати, що, незважаючи на усі позитивні сторони введення адвокатської монополії, її дія може спричинити ряд негативних наслідків, у тому числі, позбавлення осіб до гарантованого Конституцією України права на доступ до правосуддя. 


Джерело: Jurimex


Вам необхідна наша допомога?
1. Зателефонуйте нам:
+ 38 (099) 9817805
+ 38 (063) 6736351
2. Напишіть нам:
shashlykov@legal.co.ua
globus.nikopol@gmail.com
3. Приходьте до нас:
м. Нікополь, вул.Першотравнева, 1
м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 5

Пам'ятайте, ми готові вирішити Вашу проблему!

Нет комментариев
Добавить комментарий