Доступ телеком-провайдерів до інфраструктури врегульовано законом

Доступ телеком-провайдерів до інфраструктури врегульовано закономРозвиток телекомунікації - один з важливих кроків на шляху технологічного розвитку України. Утім, протягом останніх декількох років неврегульованість питання доступу операторів, провайдерів телекомунікацій до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою її використання для потреб телекомунікацій призводила до стримування розвитку ринку телекомунікацій держави.


З одного боку, оператори і провайдери били на сполох, оскільки досить часто до них застосовувалась необґрунтовано завищена плата власниками (володільцями) за доступ до інфраструктури та вони стикались з необґрунтованою відмовою у доступі до інфраструктури. З іншого ж боку, коли мова йде про право приватної власності, зокрема невизначеність законодавства призводила до правомірної відмови власників. Хоча, на думку експертів, в невеликих містах та селищах врегулювання цього питання деінде носило й корупційну складову.


Закон України «Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж» було прийнято на початку лютого цього року і підписано Президентом України майже через місяць. Власне, це компромісний документ, який було схвалено як представниками телекомунікаційної галузі, в тому числі Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, так і енергетичним сектором зокрема, оскільки саме в цій площині можна було побачити повну картину проблеми, яку неможливо було вирішити ані шляхом прийняття відповідних рішень органів міського самоврядування, ані цивільно-правовими угодами.


До речі прийняття цього акта очікували ще наприкінці минулого року, оскільки перше читання він пройшов у вересні 2016 року. Крім того, Телекомпалата України після схвалення Закону у другому читанні звернулась до Президента України з відкритим листом «проханням підтримати галузь телекомунікацій та якнайскоріше підписати Закон». Більш того, потреба врегулювання цих питань була відображена в дорученні Адміністрації Президента відповідним органам ще у 2014 році.


Закон підписано, а набуде він чинності лише через три місяці тобто 4 червня 2017 року. Головна мета Закону - встановити єдині правила доступу і використання об'єктів інфраструктури телеком-провайдерами.


Документом визначаються повноваження державних органів, у тому числі стосовно розробки та затвердження методик визначення плати за доступ до відповідної інфраструктури, правил/порядків щодо доступу до відповідної інфраструктури, вимоги до розташування технічних засобів телекомунікацій на елементах відповідної інфраструктури тощо, а також встановлення видів плати, які можуть застосовуватись під час забезпечення доступу до інфраструктури.


У той же час зазначається, що правила надання доступу затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів згідно з повноваженнями, встановленими цим Законом.


«Доступ до інфраструктури об’єкта доступу здійснюється на підставі договору з доступу між власником інфраструктури об’єкта доступу та замовником, що укладається відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом», - зазначається в нормативно-правовому акті. Крім того, встановлюється перелік документів, які подаються з письмовим зверненням замовника щодо укладання відповідного договору.


Законом також затверджуються особливості визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу. Зокрема, плата за доступ до елементів інфраструктури об’єкта доступу може складатися з одноразової та/або періодичної плати. У свою чергу, одноразова плата – це  виключно плата за розроблення та видачу технічних умов з доступу, періодична — може встановлюватись за наявності додаткових витрат власника інфраструктури об’єкта доступу на утримання елементів інфраструктури , пов’язаних з наданим доступом до відповідного об’єкта.


Законом також передбачається врегулювання питання щодо технічних засобів телекомунікацій, розміщених до дня набрання чинності цим Законом на елементах інфраструктури об’єктів будівництва всіх форм власності. В цьому випадку плата за доступ не справляється, але з метою обліку технічних засобів телекомунікацій, розміщених на відповідних будинкових розподільних мережах, та врегулювання господарських відносин між власником інфраструктури об’єкта доступу та замовником, вони проводять технічну інвентаризацію цих засобів та укладають договір з доступу без стягнення плати за доступ.


Врешті всі учасники очікують від нового Закону встановлення єдиного порядку щодо вирішення спірних питань, які накопичились за багато років, щодо використання інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж з метою задоволення потреб населення в телекомунікаційних послугах належної якості. Чи будуть виникати спірні ситуації під час застосування Закону наразі спрогнозувати складно, але Закон не містить чітких формул, які б унеможливили спори щодо використання об’єктів інфраструктури. Можливо такі застереження будуть подолані з прийняттям Правил надання доступу, що належить до компетенції уряду. 


Джерело: ukrainepravo.com


Вам необхідна наша допомога?
1. Зателефонуйте нам:
+ 38 (099) 9817805
+ 38 (063) 6736351
2. Напишіть нам:
shashlykov@legal.co.ua
globus.nikopol@gmail.com
3. Завітайте до нас:
м. Нікополь, вул.Першотравнева, 1
м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 5

Ми готові вирішити Вашу проблему!


Нет комментариев
Добавить комментарий