Нові кодекси не за горами?

Картинки по запросу кодексы украина

На минулому тижні в Адміністрації Президента пройшли два засідання Ради з питань судової реформи. Вів їх заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов. Він відзначив, зокрема, що запропонований на розгляд Ради проект змін до діючого процесуального законодавства є результатом досить тривалої копіткої роботи. Головними завданнями реформи, як відомо, визначені спрощення доступу до правосуддя, забезпечення ефективного судового розгляду та підсилення механізмів його змагальності, вдосконалення системи рівного та неупередженого розподілу справ у суді, дотримання розумних строків їх розгляду тощо, а все це значною мірою залежить від змісту і якості процесуальних документів.


Змін до існуючих процесуальних кодексів пропонується досить багато. Частина з них спрямовані на спрощення доступу до правосуддя, яке відбуватиметься завдяки запровадженню у цивільному, господарському та адміністративному судочинстві потужних інструментів «електронного суду», таких як ведення електронних справ, відсутність необхідності пересилання справ між судами, сплата судового збору з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу тощо. З цією ж метою запроваджено механізм визначення розміру судового збору за суб’єктом звернення до суду та предметом позову, заявою чи скаргою.

Важливим завданням авторів проекту була також розробка процесуального механізму розгляду справ у касаційній інстанції з урахуванням конституційних змін у галузі правосуддя. З метою забезпечення дотримання розумних строків розгляду справ впроваджено механізм обрання сторонами загальної чи спрощеної процедури розгляду, встановлено чіткі строки апеляційного та касаційного перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Крім того, для розгляду певних категорій справ запроваджено письмове провадження.

З метою підвищення відкритості та прозорості правосуддя пропонується передбачити процедуру транслювання судових процесів щодо справ, які мають суспільний резонанс.

Під час вивчення проекту Олексій Філатов рекомендував звернути основну увагу на наступне:

 


  • нові основні правила касації – правила та процедури функціонування Верховного Суду України, зокрема механізм вироблення та узгодження основних позицій по окремих категоріях справ;
  • принципи розмежування юрисдикцій – у законопроекті пропонується визначати юрисдикцію в залежності від суб’єктів, а не від предмету спору;
  • електронний суд;
  • форми провадження, які диференціюються в залежності від категорій справ: наказне, спрощене позовне та загальне позовне. Сюди ж спікер запропонував віднести процедуру розгляду зразкової справи в адміністративному суді.


 

Свої позиції щодо пропонованих змін під час засідання Ради з питань судової реформи висловили народний депутат України Вікторія Пташник, головний експерт групи «Судова реформа» громадської платформи РПР, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, к.ю.н Роман Куйбіда, голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, народний депутат України  Руслан Сидорович, суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук.


Зокрема, Володимир Кравчук зазначив, що у проекті є безперечно правильні підходи. Це, наприклад, розподіл похідних і основних вимог, хоча в цьому питанні можна ще дещо вдосконалити з тим, щоб усунути ризик зловживань. Це й система штрафів, яка є реальним механізмом боротьби із зловживаннями. Проте є й питання, які, на думку експерта, й досі залишаються невирішеними і будуть гальмувати корисні напрацювання. Одне з таких – залишення у системі юрисдикції адміністративних судів справ, які не мають спірного характеру (мова йде про стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб’єктів владних повноважень і не оскаржуються).


Загалом засідання Ради проходили у режимі конструктивного діалогу, що дає привід сподіватися на найскоріше доведення реформи судової системи до її логічного завершення.


Джерело: yur-gazeta.comВам необхідна наша допомога?
1. Зателефонуйте нам:
+ 38 (099) 9817805
+ 38 (063) 6736351
2. Напишіть нам:
shashlykov@legal.co.ua
globus.nikopol@gmail.com
3. Завітайте до нас:
м. Нікополь, вул.Першотравнева, 1
м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 5

Ми готові вирішити Вашу проблему!

Нет комментариев
Добавить комментарий