Битва з МВФ. Коли в Україні підвищать пенсійний вік

Битва з МВФ. Коли в Україні підвищать пенсійний вік

Плутанина з Меморандумом. Як МВФ та Україна два місяці не можуть порозумітися щодо пенсійного віку

Перша вимога МВФ

Дискусія стосовно пенсійного віку в Україні розпочалася ще на початку 2017 року, коли МВФ випустив останню версію Меморандуму щодо співпраці. Серед вимог йшлося про те, що Верховна Рада повинна до кінця березня ухвалити закон про пенсійну реформу, який і передбачав підвищення пенсійного віку.

Тоді підвищення пенсійного віку планувалося здійснювати поступово:

для чоловіків - на 4 місяці щороку, починаючи з липня 2017,

для жінок - на 6 місяців після 2021 року,

До тих пір, поки для обох пенсійний вік не досягне 63 років - в 2027 році. 

В погодженому з урядом України меморандумі МВФ згадка про конкретний вік виходу на пенсію зникла.


Уряд проти МВФ

Наприкінці 2016 року віце-прем'єр міністр Павло Розенко заявляв, що пенсійний вік не будуть піднімати, поки не збільшать тривалість життя українців. Для цього знадобиться щонайменше 10 років. 

Вже після оприлюднення оновленого тексту Меморандуму, Розенко запевнив, що Фонд не ставить ультиматум перед Україною стосовно цього питання, а уряд, як і раніше, не підтримує підвищення пенсійного віку.

Міністр соціальної політики Андрій Рева також підтвердив, що МВФ нічого не вимагає від держави, а лише вносить пропозиції. За його словами, підвищення пенсійного віку не дозволить подолати дефіцит Пенсійного Фонду.

Втім, вже на початку лютого міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що МВФ більше не вимагає підвищувати пенсійний вік. Натомість, Фонд спільно з Мінфіном розробляють модель реформи, в основу якої буде закладено саме стаж роботи. 

Через кілька днів голова департаменту зовнішніх зв'язків МВФ Джеррі Райс наголосив, що українська влада погодилась з вимогами МВФ стосовно пенсійної реформи, зокрема й щодо віку виходу на пенсію. Він пояснив, що таке рішення дозволить створити більш сучасну пенсійну систему з кращими виплатами. 

Натомість в Україні знову з таким рішенням не погодилися. Мінсоцполітики провело розрахунки, які показали, що підвищення пенсійного віку для громадян не вирішує проблеми щодо дефіциту Пенсійного фонду. Тоді було запропоновано збільшити кількість платників податків.


Відлига 

Наприкінці лютого у ЗМІ з'явилася інформація, що Україні вдалося вмовити Фонд пом'якшити вимоги стосовно пенсійної реформи. Тоді писали, що парламент повинен ухвалити відповідний закон до кінця квітня, а чинності він набуде з 2018 року.

Він повинен буде надати українцям можливість визначитися з моментом виходу на пенсію. Ця можливість буде прив'язана до загального трудового стажу і пенсійних виплат.

На початку березня Україна все ж узгодила оновлений Меморандум з МВФ. Гройсман тоді пояснив, що Фонд має дві ключові вимоги. Це проведення пенсійної реформи та запровадження обігу земель. Прем'єр знову зазначив, що про підвищення пенсійного віку не йдеться.

У квітні стало відомо, що Україна пообіцяла Фонду ухвалити пенсійну реформу до кінця квітня. 

МВФ знову за своє 

На певний час ситуація стосовно підвищення пенсійного віку дещо вщухла, однак 18 квітня очільник місії МВФ в Україні Рон ван Роден написав статтю, у якій закликав державу терміново проводити пенсійну реформу. 

У статті він пояснив, що невисокий пенсійний вік у поєднанні з можливостями дострокового виходу на пенсію є основною характеристикою пенсійної системи України, незмінною ще з часів СРСР.

Через те, що українці виходять на песнії рано, зараз в державі 12 мільйонів пенсіонерів, а це близько 30% населення. 


В МВФ наголосили, що зараз існує дві головні цілі:

- зменшення кількості пенсіонерів

- збільшення надходжень до Пенсійного фонду.

Цього можна досягти, якщо обмежити можливість дострокового виходу на пенсію, або збільшити пенсійний вік.

Представник МВФ Рон ван Роден пропонує два шляхи:

- вибір віку виходу на пенсію в залежності від тривалості трудового стажу. Для відносно раннього виходу на пенсію потрібно буде мати більший трудовий стаж

- створення стимулів для продовження праці та пізнішого виходу на пенсію

Віце-прем'єр Розенко того ж дня традиційно розкритикував представника МВФ і заявив, що Роден "не розуміє українських реалій" та виявив "жахливу непрофесійність", написавши цю статтю. 

Розенко вкотре нагадав, що Фонд зняв питання стосовно підвищення пенсійного віку - спершу в державі потрібно підвищити тривалість життя.


Водночас представник президента у Раді Ірина Луценко зауважила, що зараз про підвищення пенсійного віку не йдеться. Про це можна буде говорити тільки через 5-10 років.

Судячи із занепокоєності МВФ та постійним порівнянням статистики виходу на пенсію українців та європейців, підвищення пенсійного віку уникнути не вдасться. Питання лише у тому, коли це станеться. 

Серед представників уряду лунають дві цифри - через 5, або через 10 років. Остаточну долю пенсіонерів повинен визначити саме законопроект щодо пенсійної реформи, який Рада має ухвалити цієї весни.


Джерело: Еспресо


Вам необхідна наша допомога?
1. Зателефонуйте нам:
+ 38 (099) 9817805
+ 38 (063) 6736351
2. Напишіть нам:
shashlykov@legal.co.ua
globus.nikopol@gmail.com
3. Завітайте до нас:
м. Нікополь, вул.Першотравнева, 1

Ми готові вирішити Вашу проблему!

Нет комментариев
Добавить комментарий