Як власнику виписати людину зі своєї квартири?


Причин для виписки може бути безліч: це і прагнення зменшити квартплату, і неможливість оформити субсидії через прописку стороннього, і бажання продавати житлове приміщення, а потенційні покупці відмовляються проводити операцію, наполягаючи на оформленні документів тільки після того, як в квартирі не залишиться прописаних осіб.


Як виписати людину з квартири, якщо вона не є власником

Потрібно відразу обумовити важливу умову: власника (співвласника) квартири виписати неможливо. Чи можна виписати людину з квартири, якщо вона не є власником? Можна. Саме тому будемо розглядати лише ті випадки, коли потрібно виписати особу, яка не є власником, і не має частки в квартирі. Особою, яку власник квартири має право виписати, може бути родич, колишній чоловік (дружина), колишній власник квартири, члени сім'ї колишнього власника, або ж взагалі стороння людина, що не має і не мала жодного відношення до вашої квартири, але якимось чином стала прописаною в ній. Варіантів виписки багато. Почнемо з найпростішого: як виписати людину з квартири, якщо вона не проти. Все, що потрібно зробити в цьому випадку - домовитися з цією людиною, щоб вона пішла у Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), і написала заяву про зняття з реєстрації. Разом із заявою вона повинна надати паспорт і військовий квиток, або приписне посвідчення. Але як часто буває, найпростіший випадок є одночасно і найбільш рідкісним. Причин може бути безліч: або втратили зв'язок з прописаною особою, або проблеми з військовим обліком не дають можливості знятися з реєстрації, або ж просто немає жодного бажання виписуватися. Розглянемо ці варіанти більш детально.

Як виписати людину з квартири без її присутності


Тут також є кілька варіантів. Якщо ви купили квартиру, в якій залишився прописаним колишній власник, і в обумовлений термін він не виписався, то новому власникові потрібно самому піти в ЦНАП, подати заяву про виписку і надати копію договору купівлі-продажу квартири. ЦНАП приймає рішення протягом 10 днів, і в основному результат розгляду таких заяв позитивний - колишнього власника виписують. Щоб цей процес пройшов якомога спокійніше, необхідно все продумати ще на стадії підписання договору купівлі-продажу. У договір потрібно вписати зобов'язання продавця виписатися з квартири протягом певного часу. Також в таких випадках з продавця утримують деяку суму, яку він отримає тільки після виписки. Це дисциплінує продавця, і стимулює його самому докласти зусиль для виписки. Якщо ж він буде зволікати, і обумовлений термін пройде, то утримана при підписанні договору сума стане для вас компенсацією за витрачений час при подальшій самостійній виписці колишнього власника.


Тепер розглянемо варіант, як власник може виписати людину з квартири, якщо ця людина не є колишнім власником, а просто перейшла вам у "спадок" разом з квартирою. Чи має право власник квартири виписати прописаних в таких випадках? Відповідь на це питання позитивна, але алгоритм дій може бути різним. Так, одні ЦНАП спокійно знімають таких людей з прописки, в той час як інші відмовляються. Законодавством не передбачено оскарження такої відмови в суді. Для виписки вам доведеться подати позов до суду, але відповідачем буде не ЦНАП, а особа, прописана в вашій квартирі. Коли отримаєте на руки рішення суду, яке вступило в законну силу, потрібно буде знову-таки писати заяву в ЦНАП про виписку, і прикласти до неї копію рішення.


Чи може власник квартири виписати прописану особу без її згоди

Відповідь на це питання залежить від декількох факторів. Можна виписати людину без її згоди тільки через суд. Процедура в основному не відрізняється від вищеописаної, але є нюанси. Якщо людина не дає свою згоду на виписку, то найчастіше це або родич, або колишній чоловік. У такому випадку, відповідно до Сімейного та Цивільного кодексів України, для виписки потрібно надати в суд докази не проживання даної особи в квартирі протягом останнього року або більше. Якщо ж ця особа не є родичем, то Житловий кодекс передбачає термін 6 місяців не проживання в квартирі, після якого можна подавати в суд. Доказом буде акт керуючої компанії (ЖЕК, ОСББ) про відсутність прописаної особи. Крім керуючої компанії, факт тривалого непроживання за місцем реєстрації можуть підтвердити кілька свідків - сусідів. Якщо відсутність в квартирі пов'язана з поважними причинами, то термін переривається на час, поки діють такі причини. Поважними причинами можуть бути: служба в армії, навчання або робота, в тому числі за кордоном, і т.д. Повний перелік подібних причин зазначений в Житловому кодексі України.


А ось відповідь на питання, чи може господар квартири виписати прописану людини, якщо така продовжує жити і користуватися квартирою, незважаючи на повну відсутність прав на квартиру і родинних зв'язків з власником, не така однозначна. Зовсім недавно Верховний суд виніс несподівану постанову, яка говорить: якщо особа постійно проживає в квартирі, то власник не може і не має права її виписати: https://protocol.ua/ua/vs_ktss_normi/

Щоб виписати людину через суд, доведеться також сплатити реєстраційний збір 840 грн., який після остаточного рішення та набрання ним законної сили буде стягнуто з відповідача в примусовому порядку. Але не потрібно розслаблятися, навіть якщо є докази тривалої відсутності прописаної особи в квартирі. Подача позову до суду - справа не настільки проста, як може здатися, і містить багато нюансів, охопити які під силу тільки професіоналам. 


Які документи потрібні для подачі позову в суд

До того, як виписати людину з квартири за допомогою суду, необхідно зібрати наступні документи:

  • оригінал квитанції про оплату судового збору;
  • копії вашого паспорта та коду;
  • копії паспорта та коду відповідача (якщо є);
  • документи, що підтверджують ваше право власності на квартиру;
  • якщо раніше зверталися в ЦНАП - письмову відповідь з відмовою у виписці;
  • документ, що підтверджує, що дана особа не проживає в квартирі протягом такого-то часу;
  • довідка про склад вашої сім'ї.

Що якщо потрібно виписати неповнолітнього

Питання складне і неоднозначне. Без суду можна виписати, тільки якщо є позитивний висновок від органу опіки та піклування, тобто дитині є куди переїхати, і нові умови проживання не гірші попередніх. Якщо органи опіки не дають дозволу, то виписка можлива тільки через суд, при цьому в судовій справі обов'язково беруть участь органи опіки в якості третьої особи. Знову-таки, немає жодних гарантій, що суд випише дитину. Можливо, що доведеться змиритися з цим до моменту настання повноліття.


Тому виважено підходьте до процесу покупки, перевіряйте всі документи, а при наявності в квартирі прописаних осіб, краще завчасно проконсультуйтеся у юриста про те, які правові дії доведеться робити надалі.


ДЖЕРЕЛО: ПРОТОКОЛ


Вам необходима наша помощь?

1. Позвоните нам:

+ 38 (099) 9817805

+ 38 (063) 6736351


2. Напишите нам:

denis.shashlykov@gmail.com


3. Приходите:

г. Никополь, ул.Первомайская, 1


Мы готовы решить Вашу проблему!

Нет комментариев
Добавить комментарий